Besmegeniai Blog

Nebūk besmegenis!!

Moterų apipjaustymas 5 /video/

leave a comment »

********************************************************************************************************

Moterų informacijos centro direktorė J.Šeduikienė: “Vietoj aukso kalnų – apipjaustymas”

Pasaulis atsivėrė Lietuvai padovanodamas daug puikių dalykų. Tačiau ir tokių, kokių net košmariškame sapne nesusapnuosi. Per 15 pirmųjų atkurtos nepriklausomybės metų mūsų šalies medikai nebuvo net akyse matę Lietuvos pilietės moters apipjaustytomis genitalijomis. Labai apytiksliais duomenimis, pastaraisiais metais į tėvynę iš arabų kraštų, Afrikos grįžta pasigydyti jau nebe viena dešimtis taip suluošintų moterų.

Už žmogaus teises kovojanti organizacija „Amnesty International“ paragino Lietuvą prisijungti prie tarptautinės kampanijos, kuria siekiama atkreipti Europos Sąjungos (ES) institucijų ir europiečių dėmesį į itin brutalią smurto prieš moteris ir mergaites atmainą – apipjaustymą. Ką gali Lietuva ir kas Lietuvoje išgirdo „Amnesty International“ pavojaus signalą?

Į klausimus atsako Moterų informacijos centro direktorė Jūratė Šeduikienė.

-“Amnesty International“ kreipėsi į mūsų centrą, kurio būstinė yra Vilniuje, kad įsitrauktume į europinę kampaniją prieš mergaičių ir moterų apipjaustymą. Mūsų centre dirba tik 5 etatinės darbuotojos. Tačiau turime nemažai savanorių, kurie padeda moterims visais atvejais, kai jos kreipiasi pagalbos dėl patirto smurto.

– Ar jums teko susidurti su potencialiomis apipjaustymo aukomis, prašančiomis padėti?

– Ne. Tai pačios tyliausios pasaulyje smurto aukos. Nedrįsta viešai kalbėti net čia minimos kampanijos aktyvistės, išeivės iš Afrikos ar arabų kraštų. Jos tyliai renka informaciją, kas dedasi šalyse, kur mergaičių ir moterų genitalijų apipjaustymas – sena, giliai įsišaknijusi tradicija, ir stengiasi, kad civilizuotas pasaulis išgirstų beprasmiškai žalojamų moterų ir mergaičių balsą.

– Sunku patikėti, kad šiuolaikiniame pasaulyje tokia tradicija būtų plačiai paplitusi.

– Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kasdien pasaulyje apipjaustoma apie 6 tūkstančius mergaičių ir moterų, per metus – apie 3 mln. Iš viso tokių moterų yra nuo 100 iki 140 mln. Apie pusę milijono gyvena Europos Sąjungos valstybėse.

Šios procedūros paprastai atliekamos dažniausiai tose šalyse, iš kurių yra kilusios šiai procedūrai pasmerktų mergaičių motinos.

– Pribloškėte.

– Būtent dėl to moterų organizacijos stengiasi visu balsu šaukti, kad moterų ir mergaičių žalojimas – ne vien Afrikos problema. Tik 8 pasaulio valstybėse įstatymai draudžia atlikti tokią procedūrą: Australijoje, Didžiojoje Britanijoje, Kanadoje, Prancūzijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Šveicarijoje ir JAV.

– Vadinasi, Lietuvos pilietės vargu ar galėtų bylinėtis su savo skriaudikais net tėvynėje.

– Manau, kad Lietuvoje galima remtis bendraisiais įstatymais, kurie taikomi baudžiant už kūno sužalojimą. Tačiau ateityje reikės priimti ir specialų.

– Kodėl reikėtų specialaus įstatymo?

– Dabar advokatams palikta galimybė manipuliuoti teise. Juk šalyse, kuriose apipjaustymas yra tradicija, nusikaltimu tai nelaikoma.

Manau, kad daugeliui europiečių ir be didelių aiškinimų aišku, kas vyksta moters kūne ir sieloje pašalinus dalį erogeninių zonų. Kaip tai traktuojama tautose, kuriose tai priimtina?

– Šalyse, kur laikomasi apipjaustymo tradicijų, 2005 m. buvo atlikti sociologiniai tyrimai ir nustatyta, jog 60 proc. moterų nuo 15 iki 60 metų įsitikinusios, kad vyras pageidauja būtent apipjaustytos merginos.

60 proc. netekėjusių merginų mano, jog tai joms padės išsaugoti ištikimybę vyrui. 45 proc. apklaustųjų teigė, kad apipjaustymas neturės neigiamos įtakos jų sveikatai.

Tradicija sako: jei neapipjaustyta, negali ištekėti.

Dažniausiai tos procedūros iniciatoriai yra ne vyrai, o moterys motinos, įsitikinusios, kad kitu atveju jų dukterys negalės sukurti šeimos ir gyventi, jų požiūriu, visaverčio  gyvenimo.

– Tokia yra nuomonė šalyse, kuriose įsišaknijusi ši praktika. Bet kaip lietuvės pakliūva ant tokio kabliuko? Juk motinos joms tokio gyvenimo nelinki.

– Jos patiki arba saldžiais svetimos kultūros vyrų pažadais, kad nebus verčiamos keisti religinių įsitikinimų, neteks vaikščioti apsitūtalojus skara, arba tiesiog nieko nežino apie apipjaustymą.

– Nežinančioms pasakykite, kur didžiausias pavojus pakliūti į šių siaubingų tradicijų pinkles?

– „Amnesty International“ sudarytame žemėlapyje – juodžiausia dėmė apima Centrinę Afriką ir šio žemyno šalis palei Raudonąją jūrą. Teigiama, jog moterų apipjaustymas labiausiai paplitęs Sudane, Somalyje, Eritrėjoje, Džibutyje (nuo 90 iki 100 proc.), Egipto dalyje prie Raudonosios jūros, kai kuriose Nigerijos, Šiaurės Kenijos, Etiopijos, Pakistano dalyse ir dar daug kur.

– Kiek man teko girdėti, lietuvės su savo subtiliomis kūno dalimis atsisveikina lakstydamos paskui turtingus arabus, tapdamos jų žmonomis.

– Gal taip ir yra, tačiau tai patvirtinančių faktų neturime, tačiau Tarptautinės organizacijos įspėja, kad mums nepažįstamos, bet pasaulyje plačiai paplitusios smurto prieš moteris atmainos – jau ir ant Lietuvos slenksčio, nors kol kas tai akių ir nebado.

Reikia mokytis jas atpažinti ir pasirengti padėti smurto aukoms.

„Amnesty International“ nuo praėjusių metų pabaigos iki šių metų vasario 6 d. kviečia visus, nepritariančius moterų ir mergaičių genitalijų apipjaustymui, pasirašyti svetainėje adresu www.endfgm.eu. Bronė Vainauskienė LRytas 2011-01-17

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukaiwww.stats.lt - Tinklapiu reitingai, statistika, skaitliukas

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: