Besmegeniai Blog

Nebūk besmegenis!!

Iš kėdės stumiamas prokuroras paslydo

leave a comment »

Kodėl aukštas Generalinės prokuratūros pareigūnas Algimantas Kliunka, kuris buvo žinomas kaip nepiktnaudžiaujantis alkoholiu, naktį girtas iš baro buvo atvežtas į policiją? Kas lėmė, kad žlunga ilgametė šio prokuroro karjera?

Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentui prokuroras A.Kliunka vadovauja nuo 1993-iųjų.
Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentui prokuroras A.Kliunka vadovauja nuo 1993-iųjų.
Prokuroras A.Kliunka į policiją buvo atvežtas iš baro „Metro” Vilniuje.
Prokuroras A.Kliunka į policiją buvo atvežtas iš baro „Metro” Vilniuje.

Užvakar Generalinės prokuratūros vadovai savotiškai pasveikino Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vadovą A.Kliunką 53-iojo gimtadienio proga.

Į pareigūno kabinetą užėjęs generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis nieko nepaaiškinęs pareiškė, kad nutarta, jog A.Kliunka turi trauktis, o į jo vietą jau yra numatytas naujas žmogus.

Nesutiko išeiti savo noru

Toks ultimatumas pribloškė 18 metų svarbiausiam Generalinės prokuratūros departamentui vadovaujantį pareigūną.

A.Kliunka dar bandė paklausti, ar jam bus pasiūlytos kitos pareigos, tačiau D.Raulušaitis ištarė galįs pažadėti tik eilinio Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro vietą.

A.Kliunka tokio pasiūlymo iškart atsisakė. D.Raulušaitis išėjo, tačiau po keliolikos minučių grįžo.

„Gerai, jei nesutinki būti eilinis prokuroras, siūlome Vilniaus apygardos prokuratūros skyriaus vadovo postą.

Tai paskutinis pasiūlymas”, – nukirto generalinio prokuroro pavaduotojas.

„Aš ne baldas, kurį galima perstumti. Jeigu turite teisinį pagrindą mane atleisti, atleiskite.

Tačiau manau, kad tokio pagrindo nėra, tad aš per teismą sugrįšiu”, – atkirto A.Kliunka.

Užsnūdo ant minkštasuolio

Taip dviejų prokurorų pokalbis baigėsi. Po kelių valandų A.Kliunka buvo sulaikytas sostinės naktiniame klube „Metro”.

Po vidurnakčio šio klubo apsaugos darbuotojai policijai pranešė, kad vienas klientas triukšmauja, keikiasi ir įžeidinėja barmenę.

Klubo vadovų tuo metu nebuvo. Vakar iš personalo jie sužinojo, kad svečias užsnūdo ant minkštasuolio. Todėl barmenė jo negalėjo išprašyti namo.

Policijos patruliai į klubą atvyko apie pusę dviejų nakties. Jie A.Kliunką išvežė į šalia esantį 3-iąjį policijos komisariatą.

Pasitelkė „Google” paiešką

Policijos komisariate prokuroras buvo ramus ir apatiškas, bet atsisakė pasitikrinti girtumą.

A.Kliunka pareigūnams nerodė jokių savo dokumentų, bet pavardę pasakė. Budintiems policininkams jis nenurodė, kur dirba.

Policijos pareigūnai jo tapatybę nustatė įrašę pavardę į interneto paieškos sistemą „Google”. Jie netrukus apstulbo išvydę A.Kliunkos nuotrauką ir perskaitę, kokias pareigas eina šis vyras.

A.Kliunka iš policijos komisariato buvo išleistas 3 valandą.

Rytą apie įvykį buvo pranešta Generalinei prokuratūrai.

Skubiai paliko kabinetą

Trečiadienio rytą A.Kliunka atvyko į darbą. Iš karto buvo iškviesti kelių policijos patruliai. Blaivumo patikrinimo procedūrą stebėjo ir generalinis prokuroras Darius Valys.

Alkoholio tikrintuvas parodė 0,61 promilės.

Tai išvydęs A.Kliunka paprašė popieriaus lapo ir pareiškė rašysiąs atsistatydinimo pareiškimą. Tačiau D.Valys pasiūlė dar pagalvoti.

Už tai, kad neblaivus pasirodė darbo vietoje, generalinis prokuroras nušalino A.Kliunką vienai dienai nuo pareigų. Pradėtas tarnybinis patikrinimas.

A.Kliunka pareiškė apgailestaująs dėl incidento ir iš karto išvyko iš prokuratūros.

Už šį nusižengimą vyriausiajam prokurorui gresia pastaba, papeikimas, kvalifikacinio rango pažeminimas, perkėlimas į žemesnes pareigas arba atleidimas iš tarnybos.

Vakar po pietų A.Kliunka vėl pasirodė bare „Metro”. Jis atėjo atsiprašyti jo darbuotojų.

Be to, prokuroras prasitarė, kad šiandien žada įteikti atsistatydinimo pareiškimą.

Girti svečiai – į policiją

Ar prokuroras bus baudžiamas už smulkų chuliganizmą bare, paaiškės pareigūnams apklausus nukentėjusią barmenę, jos kolegas, apsaugos darbuotojus ir šio įvykio liudininkus.

Už šį pažeidimą gresia bauda nuo 100 iki 300 litų arba areštas iki 30 parų.

Barmenė vakar ilsėjosi po naktinės pamainos. „Metro” vadovas R.Sriubiškis neatmetė, kad ji atsiims pareiškimą.

Verslininkas tikino, kad jokių nuostolių nebuvo padaryta ir svečiui pretenzijų neturi.

Tačiau jis nepaaiškino, ar visiems vėlyviems ir įkaušusiems šio baro lankytojams yra iškviečiama policija.

Pateko į prezidentės nemalonę?

„Aš neatmetu teorinės galimybės, kad prieš A.Kliunką buvo įvykdyta provokacija.

Tačiau greičiausiai žmogus pats neatlaikė įtampos”, – vakar „Lietuvos rytui” sakė buvęs generalinio prokuroro pavaduotojas Vytautas Barkauskas.

Teisėsaugos užkulisiuose kalbama, kad V.Barkauskas kartu su buvusiu generaliniu prokuroru Algimantu Valantinu, jo pavaduotoju Gintaru Jasaičiu bei Kauno apygardos prokuratūros vadovu Kęstučiu Betingiu buvo patekę į prezidentės Dalios Grybauskaitės sudarytą jos nemalonėm patekusių prokurorų sąrašą.

Manoma, kad šiame sąraše buvo ir A.Kliunka.

„Apie tokį sąrašą esu girdėjęs, tačiau jo nemačiau. Nežinau, ar į jį buvo įtrauktas A.Kliunka. Man ir G.Jasaičiui prezidentė tiesiai pasakė, kad mūsų kadencijos nepratęs.

Šalies vadovė savo apsisprendimo motyvų nekomentavo”, – kalbėjo V.Barkauskas.

Tokio chaoso dar nebuvo

Pats A.Kliunka jau anksčiau jautė, kad bus atleistas. Kalbėdamas su „Lietuvos ryto” žurnalistu pareigūnas guodėsi, kad tokio chaoso, koks dabar yra teisėsaugoje, dar niekada nebuvo.

Prokuroras piktinosi, kad iš pareigų šluojami tikri profesionalai, o jų vietas užima žmonės, neturintys jokios patirties.

Pareigūnas teigė, kad dabar keli rėksniai, kuriems pataikauja šalies vadovai, jau pradėjo reguliuoti, kaip tirti bylas, ką paskirti ir ką atleisti.

Vengė dviprasmiškų situacijų

A.Kliunka vengė dviprasmiškų situacijų ir stengdavosi elgtis taip, kad niekas jam negalėtų nieko kaip prokurorui prikišti.

Kartą prokuroras su žmona šventė vieno bičiulio gimtadienį.

A.Kliunkos sutuoktinė pradėjo guostis norinti išmokti vairuoti automobilį, tačiau niekaip neprisiprašo savo vyro – jis nuolat, net savaitgaliais sėdi darbe.

Tuomet A.Kliunkos bičiulis pasisiūlė pamokyti vairuoti prokuroro žmoną. Ši apsidžiaugė ir ėmė tartis dėl pamokų.

Tačiau kitą dieną A.Kliunka paskambino savo bičiuliui ir paprašė atsisakyti sumanymo: „Nepyk, bet dar kas pagalvos, kad tu už kokias nors paslaugas mokai mano žmoną. O mokėti tau pinigų negaliu, nes tada remčiau nelegalų verslą.”

Liko be apdovanojimo

2003 metais Generalinės prokuratūros vadovai kreipėsi į Prezidentūrą, kad už nuopelnus triuškinant Panevėžio Tulpinių ir Klaipėdos Gaidjurginių grupuotes A.Kliunkai būtų įteiktas valstybinis apdovanojimas.

Prokuroras labai tuo apsidžiaugė, planavo į ordino įteikimo iškilmes atvykti su visa šeima.

Bet tuometis prezidentas Rolandas Paksas netikėtai išbraukė A.Kliunką iš apdovanojamųjų sąrašo.

Ordinai buvo įteikti jo pavaldiniams – Artūrui Urbeliui ir Irmantui Mikelioniui.

Praėjus pusmečiui A.Kliunka sulaukė netikėtos žinios – jam buvo pranešta, kad prezidentas persigalvojo ir ketina jam įteikti valstybinį apdovanojimą.

Tačiau šįkart ši žinia prokurorui džiaugsmo nesuteikė.

A.Kliunka savo kolegoms guodėsi patekęs į dviprasmišką situaciją.

Mat tuo metu jau buvo prasidėjęs vadinamasis Prezidentūros skandalas, o A.Kliunkos vadovaujamo departamento prokurorams teko tirti kone visus su juo susijusius įvykius.

Sužinojęs, kad R.Paksas nusprendė skirti ordiną, A.Kliunka ilgai galvojo, kaip pasielgti.

Visi buvo įsitikinę, jog A.Kliunka vertas gauti apdovanojimą, nes darbui prokuratūroje atidavė daugybę metų, atskleidė daug sudėtingų nusikaltimų.

Bet A.Kliunka puikiai suprato ir tai, kad ordinas iš R.Pakso rankų gali būti vertinamas ir kaip bandymas jį papirkti, savotiškas kyšis.

Kita vertus, viešai atsisakęs valstybinio apdovanojimo prokuroras galėjo sulaukti ir R.Pakso šalininkų kritikos – kaltinimų šališkumu.

Aistras kurstė ir kai kurie radikaliai R.Pakso atžvilgiu nusiteikę artimi prokuroro A.Kliunkos giminaičiai bei politikai.

Jie primygtinai siūlė eiti į Prezidentūrą ir viešai atsisakyti ordino.

Po ilgų apmąstymų tuo metu, kai Prezidentūroje vyko ordinų įteikimo ceremonija, šventiškai apsirengęs A.Kliunka nuvažiavo į Vilniaus savivaldybėje surengtą meno darbų parodą.

Dirbo Šiauliuose, Kaune ir Vilniuje

* A.Kliunka (nuotr.) gimė 1958 metais Raseinių rajone. 1982-aisiais baigė Vilniaus universiteto Teisės fakultetą ir pradėjo dirbti Šiaulių prokuratūros tardytoju.

* Vėliau buvo paskirtas Šiaulių prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotoju, Generalinės prokuratūros Nusikaltimų tyrimo departamento Kauno skyriaus vadovu.

* Nuo 1993 metų A.Kliunka –Generalinės prokuratūros Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimo departamento vadovas.

A.Kliunka garsėjo darbštumu

* A.Kliunkos iniciatyva dar 1993 metais Generalinėje prokuratūroje buvo įkurtas organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyrius, vėliau pervadintas į departamentą.

* Iš pradžių šiame skyriuje dirbo tik keli prokurorai ir jų padėjėjai, tačiau jie sugebėjo ne tik atskleisti daugybę kriminalinių nusikaltimų, bet ir demaskavo nemažai korumpuotų pareigūnų.

* Buvo laikai, kai A.Kliunkos skyriaus prokurorai sugaudavo daugiau kyšininkų negu visa Specialiųjų tyrimų tarnyba.

* Daugelis stebėjosi A.Kliunkos darbštumu. Jis gilindavosi į kiekvieną bylą, ilgai ruošdavosi įtariamųjų apklau-soms ir darbe dažnai užsisėdėdavo iki vidurnakčio.

Prokuroras – sudėtinga asmenybė

Kazys Pėdnyčia

Advokatas, buvęs generalinis prokuroras

„Trumpai apibūdinti prokurorą A.Kliunką nėra paprasta. Tai sudėtinga asmenybė.

Dirbdamas generaliniu prokuroru buvau jį nušalinęs nuo vienos bylos ir perdaviau ją Apygardos prokuratūrai.

Neteko girdėti, kad A.Kliunka būtų turėjęs problemų dėl girtavimo.

Jeigu Generalinėje prokuratūroje pasitaikydavo panašių atvejų, priimdavau greitus ir griežtus sprendimus. Su tuo tikrai nesitaikiau.”

Padorus ir tikras profesionalus

Artūras Paulauskas

Politikas, buvęs generalinis prokuroras

„Prokuroras A.Kliunka, kurį pažįstu jau daug metų, visuomet buvo puikus kolega. Tai labai padorus žmogus, tikras profesionalas.

Man atrodė, kad alkoholį jis vartodavo labai retai.

Galbūt dabar palūžo iš nuovargio ar darbe atsiradusios įtampos.”

Milda KUIZINAITĖ Arvydas LEKAVIČIUS
LR korespondentai  2011-01-06

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukaiwww.stats.lt - Tinklapiu reitingai, statistika, skaitliukas

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: