Besmegeniai Blog

Nebūk besmegenis!!

Svarbiausi 2010 metų įvykiai pasaulyje (SAUSIS)

leave a comment »

SAUSIS

1 d. Pakistanas: šiaurės vakariniame Laki Marvato mieste per tinklinio rungtynes mirtininkui susprogdinus automobilį su sprogmenimis, žuvo 99 žmonės, dar apie 100 buvo sužeisti, taip pat sugriuvo maždaug 20 namų. Tai buvo vienas kruviniausių išpuolių per visą Pakistano istoriją. ES: Ispanija iš Švedijos perėmė pirmininkavimą Europos Sąjungai – tai buvo pirmasis rotacinis pusmetis su pakeista Bendrijos vadovybės struktūra, kurioje pagal Lisabonos sutartį buvo įsteigti nauji nuolatinio prezidento ir užsienio politikos vadovo postai. Kolumbija: pietuose per šalies oro pajėgų antskrydį nukauti mažiausiai 18 Kolumbijos revoliucinių ginkluotųjų pajėgų (FARC) sukilėlių, šventusių Naujuosius metus. Indonezija: Kinija ir Pietryčių Azijos valstybių asociacija (ASEAN) įkūrė didžiausią pasaulyje laisvosios prekybos zoną.

2 d. Danija: policija Orhuso uostamiestyje pašovė peiliu ir kirviu ginkluotą 28 metų somalietį, kuris įsiveržė į dailininko Kurto Westergaardo (Kurto Vestergoro), išgarsėjusio pranašo Muhammado (Muhamado) karikatūromis, namus. Dėl šio karikatūristo darbų, viename kurių pranašas buvo nupaišytas su bomba turbane, 2005 metais per daugelį musulmoniškųjų šalių nusirito didžiulių protestų banga.

3 d. Tadžikistanas: rytiniame Kalnų Badachšano regione įvyko 5,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, per kurį namų neteko apie 20 tūkst. žmonių ir šaliai buvo padaryta maždaug pusantro milijono JAV dolerių žala. Brazilija: šalies pietuose smarkūs potvyniai ir purvo nuošliaužos per kelias dienas nusinešė mažiausiai 85 gyvybes. 29 žmonės žuvo kurortinėje Didžiojoje saloje, kai žemės nuošliauža užpylė džiunglėmis apaugusios kalvos papėdėje įsikūrusį prabangų viešbutį. Peru: Aukščiausiasis Teismas paliko galioti buvusiam prezidentui Alberto Fujimori (Albertui Fudžimoriui) už žmogaus teisių pažeidimus kovojant su kairiaisiais sukilėliais skirtą 25 metų kalėjimo bausmę. Turkija: šiaurės vakaruose netoli Biledžiko miesto susidūrus dviem traukiniams, žuvo mašinistas, o dar trys žmonės buvo sužeisti.

Egipto lobiai stebina mokslininkus.

4 d. Egiptas: šalies archeologai atkasė didžiausią kapavietę, kuri kada nors buvo rasta senajame Sacharos nekropolyje. Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE): Dubajuje iškilmingai atidarytas aukščiausias pasaulyje dangoraižis “Burj Khalifa“. JAV: Las Vegaso federalinio apygardos teismo rūmuose užpuolikas Johnny Wicksas (Džonis Viksas), kurio ieškinys dėl rasinės diskriminacijos prieš metus buvo atmestas šiame teisme, nušovė apsaugos darbuotoją ir pašovė JAV maršalą. Iš įvykio vietos pasprukusį užpuoliką kitapus gatvės nušovė jį puolę vytis federaliniai maršalai. Pietų Afrikos Respublika: prezidentas Jacobas Zuma (Džeikobas Zuma) penktą kartą vedė – jo žmona tapo Thobeka Madiba (Tobeka Madiba), kuri yra viena iš trijų dabartinių valstybės vadovo sutuoktinių.

5 d. Islandija: prezidentas Olafuras Ragnaras Grimssonas (Oulavuras Ragnaras Grimsonas) atsisakė pasirašyti įstatymą, numačiusį Didžiosios Britanijos ir Nyderlandų vyriausybėms kompensuoti nuostolius dėl interneto banko “Icesave“ bankroto, ir nusprendė šiuo klausimu rengti referendumą. Londonas ir Haga piktai reagavo į šį sprendimą, įspėdamos Reikjaviką, kad šis žingsnis gali paveikti jų poziciją dėl to, ar paremti Islandijos siekį tapti ES nare.

6 d. Turkmėnija-Iranas: prezidentai Gurbanguly Berdymuchamedovas ir Mahmoudas Ahmadinejadas (Mahmudas Ahmadinedžadas) atidarė naują dujotiekį, kuriuo turkmėniškos dujos tiekiamos Iranui. Vamzdynas driekiasi maršrutu Dovletabadas-Sarachsas-Changiranas. Rusija: pietinės Dagestano respublikos sostinėje Machačkaloje mirtininkui prie automobilių inspekcijos pastato detonavus užminuotą mašiną, žuvo šeši milicininkai ir dar 16 buvo sužeisti.

7 d. Europa: Senąjį žemyną sukaustę arktiniai šalčiai pareikalavo kelių dešimčių gyvybių ir smarkiai sutrikdė keliones visoje Europoje: buvo apribotas tarp Britanijos ir Europos kursuojančių greitaeigių “Eurostar“ traukinių eismas, atšaukti tūkstančiai skrydžių. Žiema neaplenkė ir Ispanijos bei Portugalijos – pietiniame Ispanijos Sevilijos mieste pirmą kartą per pastaruosius penkiasdešimt metų iškrito sniegas. JAV: Misūrio valstijos Sent Luiso mieste Švedijos ir Šveicarijos inžinerijos grupei ABB priklausančios gamyklos darbininkas nušovė tris savo bendradarbius, dar penkis sužeidė ir tuomet pats nusišovė. Manoma, kad kruvino susidorojimo motyvas buvo konfliktas su gamyklos administracija.

8 d. Portugalija: parlamentas priėmė įstatymą, kuriuo įteisinamos tos pačios lyties asmenų santuokos. Gegužę gėjų santuokas legalizuojantį įstatymą pasirašė prezidentas Anibalas Cavaco Silva (Anibalas Kavaku Silva). Kinija: paskelbta, kad šalis pralenkė JAV ir tapo didžiausia automobilių rinka, pardavimams 2009 metais išaugus 46,15 proc. iki 13,46 mln. automobilių.

10 d. Kroatija: valstybės vadovo rinkimus laimėjo socialdemokratas, teisės specialistas Ivo Josipovičius (Ivas Josipovičius), tapęs trečiuoju šalies prezidentu po nepriklausomybės paskelbimo 1991-aisiais. Kinija: šalis pralenkė Vokietiją ir tapo didžiausia pasaulyje eksportuotoja.

11 d. Didžioji Britanija: Šiaurės Airijos pirmasis ministras Peteris Robinsonas (Piteris Robinsonas) šešioms savaitėms pasitraukė iš posto, kad būtų ištirtas jo vaidmuo skandale, susijusiame su žmonos, išrūpinusios paskolų savo jaunam meilužiui, finansiniais reikalais. Parlamentinio tyrimo metu nebuvo nustatyta, kad P.Robinsonas pažeidė oficialias taisykles, ir vasario 3 dieną jis vėl pradėjo eiti savo pareigas. Tačiau po pirmąjį ministrą sukompromitavusio skandalo jis patyrė nesėkmę gegužės 6 dieną vykusiuose Britanijos visuotiniuose rinkimuose.

12 d. Europa: Europos Žmogaus Teisių Teismas nusprendė, kad galios, kurios Didžiosios Britanijos policijai buvo suteiktos pagal 2000 metais priimtą kovos su terorizmu įstatymą (Terrorism Act), pažeidžia Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvenciją. Haitis: skurdžiausiai Amerikos žemyno valstybei smogė 7 balų stiprumo drebėjimas, kuris sulygino su žeme kai kuriuos sostinės Port o Prenso rajonus. Stichija nusinešė mažiausiai 220 tūkst. gyvybių, o 1,3 mln. žmonių liko be pastogės. Balandį vykusioje konferencijoje tarptautinės donorės pažadėjo skirti beveik 10 mlrd. JAV dolerių padėti atstatyti šią Karibų jūros šalį. Čilė: šalis tapo pirmąja Pietų Amerikos valstybe, įstojusia į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD), kuri vienija 31 šalį.

13 d. Vatikanas: Benediktas XVI susitiko su Susanna Maiolo (Suzana Majolo), kuri 2009 metų gruodžio 24-osios vakarą Šv.Petro bazilikoje peršoko apsauginius užtvarus ir parbloškė ant žemės popiežių, tuo metu ėjusį prie altoriaus aukoti mišių. Privataus susitikimo metu pontifikas atleido jaunai sutrikusios psichikos moteriai.

14 d. Afganistanas: šalies centrinėje dalyje esančioje Uruzgano provincijoje judrioje turgavietėje susisprogdinus mirtininkui, žuvo 20 žmonių, dar 13 buvo sužeisti.

15 d. Kinija: likus valandai iki renginio pradžios buvo uždrausta surengti Kinijos “Misterio gėjaus“ rinkimus. Tai turėjo būti pirmasis homoseksualių asmenų konkursas Kinijoje, kur homoseksualumas iki 2001 metų buvo laikomas psichiniu negalavimu, Rusija: Valstybės Dūma ratifikavo Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 14-ąjį protokolą, kuris numato pertvarkyti Europos Žmogaus Teisių Teismą. Rusija vienintelė iš 47-ių Europos Tarybos narių dar nebuvo ratifikavusi šio dokumento.

17 d. Ukraina: įvyko pirmasis prezidento rinkimų turas, kuriame daugiausiai balsų surinko ir antrąjį ratą pateko tuometiniai opozicijos lyderis Viktoras Janukovyčius ir ministrė pirmininkė Julija Tymošenko. Kadenciją baigiantis valstybės vadovas Viktoras Juščenka gavo tik kiek daugiau nei 5 proc. balsų. Čilė: prezidento rinkimų antrąjį ratą laimėjo milijardierius, konservatorius Sebastianas Pinera (Sebastianas Pinjera), nutraukęs du dešimtmečius trukusį centro kairiųjų valdymą. Italija: popiežius Benediktas XVI pirmą kartą apsilankė pagrindinėje Romos sinagogoje ir pagerbė daugiau kaip tūkstantį Romos žydų, kurie buvo deportuoti į nacių įrengtas mirties stovyklas.

18 d. Turkija: iš kalėjimo Ankaroje paleistas beveik tris dešimtmečius kalėjęs Mehmetas Ali Agca (Mechmetas Alis Ahdža), kuris 1981 metų gegužę Vatikano Šv.Petro aikštėje mėgino nušauti popiežių Joną Paulių II.

19 d. Nigerija: centrinėje dalyje esančiame Džoso mieste kilo priešiškų etninių ir religinių bendruomenių susirėmimai, kurie greitai išplito į aplinkinius miestelius bei kaimus ir per keturias dienas nusinešė daugiau nei 300 gyvybių. Kovą čia vėl įsiplieskė neramumai tarp musulmonų ir krikščionių, pareikalavę dar daugiau nei 500 žmonių gyvybių. JAE: Dubajaus viešbučio kambaryje nužudytas palestiniečių judėjimo “Hamas“ vienas iš lyderių Mahmoudas al-Mabhouhas (Mahmudas Mabhuhas). Emyrato policija šiuo nužudymu apkaltino Izraelio slaptosios tarnybos “Mossad“ smogikus, kurie atvyko į Dubajų pasinaudodami padirbtais Europos šalių ir Australijos piliečių pasais. Izraelis tvirtina, jog nėra jokių įrodymų, kad “Mossad“ susijusi su M.al Mabhouho nužudymu. JT: tyrimo metu nustatyta, kad afganistaniečiai 2009 metais kyšiams išleido pustrečio milijardo JAV dolerių.

22 d. Serbija: archijerėjų soboras (susirinkimas) nauju šalies Ortodoksų Bažnyčios patriarchu išsirinko Nišo vyskupą Irinėją, 1930 metais gimusį Miroslavą Gavrilovičių. Rusija: pagal kaltinimą sukčiavimu areštuotas buvęs milicijos majoras Aleksejus Dymovskis, kuris išgarsėjo po to, kai 2009 metų lapkritį portale “YouTube“ patalpino vaizdo pranešimą, kuriame apkaltino viršininkus korupcija ir kreipėsi pagalbos į premjerą Vladimirą Putiną. Po to internete pasirodyti virtinė tokių pačių buvusių milicininkų pareiškimų.

23 d. Iranas: netoli šiaurės rytinio Mešhedo miesto nuo bėgių nulėkus į Teheraną važiavusiam traukiniui, žuvo aštuoni žmonės ir dar apie 15 buvo sužeisti.

24 d. JAE: “al Jazeera“ parodytame garso įraše “al Qaeda“ lyderis Osama bin Ladenas prisiėmė atsakomybę už bandymą per 2009 metų Kalėdas susprogdinti JAV lėktuvą. Susprogdinti iš Amsterdamo į Detroitą skridusį “Northwest Airlines“ lėktuvą, kuriame buvo 290 žmonių, nesėkmingai mėgino nigerietis Umaras Faroukas Abdulmutallabas (Umaras Farukas Abdulmutalabas). Sprogstamąjį užtaisą jis buvo paslėpęs savo apatiniuose.

25 d. Irakas: už nusikaltimus, įvykdytus vadovaujant Saddamui Husseinui (Sadamui Huseinui), tarp jų – už maždaug 5 000 kurdų išnuodijimą dujomis šiauriniame Halabžos mieste, buvo pakartas Ali Hassanas al Majidas (Alis Hasanas Madžidas), labiau žinomas “Cheminio Ali“ pravarde. Libanas: Viduržemio jūroje netoli Libano krantų praėjus kelioms minutėms po jo pakilimo iš Beiruto oro uosto sudužo Etiopijos keleivinis lėktuvas. Žuvo visi 90 juo skridusių žmonių.

26 d. JAV: Jameso Camerono (Džeimso Kamerono) mokslinės fantastikos filmas “Įsikūnijimas“ (Avatar) tapo daugiausiai pasaulyje už parduotus bilietus uždirbusia kino juosta, pranokęs ilgai karaliavusią to paties režisieriaus 1997 metų romantinę dramą “Titanikas“ (Titanic). Šri Lanka: prezidentas Mahinda Rajapaksa (Mahinda Radžapakša) valstybės vadovo rinkimuose įveikė atsargos generolą Sarathą Fonseką ir buvo perrinktas antrai kadencijai.

27 d. Šveicarija: Davoso kurorte prasidėjo penkias dienas trukęs 40-asis Pasaulio ekonomikos forumas, kurio svarbiausios temos šiais metais buvo bankų sistemos reforma, ekonomikos atsigavimas, technologijos ir humanitarinė pagalba. Belgija: rytiniame Lježo mieste per dujų sprogimą sugriuvus penkių aukštų gyvenamajam namui, žuvo 11 žmonių, ar 21 buvo sužeistas. JAV: per spaudos konferenciją San Franciske JAV technologijų bendrovės “Apple“ vadovas Steve’as Jobsas (Stivas Džobsas) pristatė naują produktą – planšetinį kompiuterį “iPad“.

28 d. JAV: Senatas antrai kadencijai patvirtino Beną Bernanke (Beną Bernankę) JAV Federalinės rezervų sistemos – galingiausio pasaulyje centrinio banko – pirmininku. JAV: būdamas 91 metų savo namuose Naujajame Hampšyre dėl natūralių priežasčių mirė rašytojas Jerome’as Davidas Salingeris (Džeromas Deividas Selindžeris), sukūręs Amerikos pokario literatūros klasika tapusį romaną “Rugiuose prie bedugnės“ (The Catcher in the Rye). Haitis: galingo žemės drebėjimo nuniokotoje sostinėje Port o Prense iš po griuvėsių ištraukta septyniolikametė Darlene Etienne (Darlen Etjen), kuri išbuvo po nuolaužomis 15 dienų, gerdama “Coca-Cola“ ir vandenį. Prancūzija: buvęs premjeras Dominique’as de Villepinas (Dominikas de Vilpenas) išteisintas vadinamojoje “Clearstream“ byloje dėl sąmokslo apšmeižti dabartinį prezidentą Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi) prieš jam tampant valstybės vadovu.

29 d. Rusija: karinės aviacijos konstruktorių biuro “Suchoj“ kuriamas penktosios kartos naikintuvas T-50 sėkmingai atliko pirmą bandomąjį skrydį. Didžioji Britanija: buvęs premjeras Tony Blairas (Tonis Bleras) davė parodymus tyrimą dėl šalies vaidmens Irako kare atliekančiai Johno Chilcoto (Džono Čilkoto) komisijai, kuriai pareiškė, jog nesigaili dėl sprendimo įtraukti Britaniją į šį karinį konfliktą.

30 d. Argentina: po konflikto su prezidente Cristina Kirchner (Kristina Kiršner) iš Centrinio banko vadovo posto atsistatydino Martinas Redrado (Martinas Redradas). Jų konfliktas kilo, kai M.Redrado atsisakė vykdyti prezidentės nurodymą iš Argentinos užsienio valiutos rezervų pervesti 6,59 mlrd. JAV dolerių mokėjimams už valstybės skolą.

31 d. Meksika: nusikalstamumu garsėjančiame šiauriniame Siudad Chuareso mieste keliais automobiliais atvažiavę užpuolikai ėmė šaudyti į jaunimo vakarėlio dalyvius ir nužudė 13 žmonių, o dar 17 sužeidė. Pakistanas: šiaurės vakariniame Charo mieste turgavietėje susisprogdinus mirtininkui, žuvo 16 žmonių.

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukaiwww.stats.lt - Tinklapiu reitingai, statistika, skaitliukas

Reklama

Written by BESMEGENIAI

sausio 3, 2011 at 5:40 am

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: