Besmegeniai Blog

Nebūk besmegenis!!

PSD įstatymas – svarbesnis nei sveikas protas

leave a comment »

Sveikatos apsaugos ministras R.Šukys pasipriešino siūlymui skubiai padaryti išlygas sveikatos draudimo mokesčio nesumokėjusiems emigrantams.
Martynas ČERKAUSKAS
LR korespondentas
2010-04-03

Mokesčių reforma valstybės skolininkais pavertė maždaug 180 tūkstančių žmonių. Tiek jų dabar turi susimokėti privalomojo sveikatos draudimo mokestį. Politikai neišdrįso atšaukti absurdiško reikalavimo rinkti šį mokestį netgi iš emigrantų.

Penktadienį neoficialiai susitikę sveikatos apsaugos ir finansų ministrai nesusitarė, kas turi mokėti prieštaringai vertinamą privalomojo sveikatos draudimo (PSD) mokestį.

„Lietuvos ryto“ žiniomis, Finansų ministerija ir Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) siūlė atleisti nuo šios prievolės visus valstybės skolininkais tapusius emigrantus.

Tačiau tam pasipriešino sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys.

Skolininkų – daugybė

Politikų neišgąsdino net ir tai, kad valstybės skolininkais dėl pasikeitusios PSD mokėjimo tvarkos, „Lietuvos ryto“ šaltinių teigimu, tapo apie 180 tūkst. žmonių.

Oficialiai šių skaičių valstybės institucijos nepatvirtina.

Praėjusią savaitę paaiškėjo, kad apie 220 tūkst. žmonių valstybės skolininkais tapo dėl pernai pasikeitusios neapmokestinamųjų pajamų dydžio skaičiavimo tvarkos.

Didžiąją dalį žmonių, nesumokėjusių praėjusių metų PSD įmokų, sudaro niekur oficialiai nedirbę ir darbo biržose neįregistruoti asmenys.

Tarp jų – nemažai emigrantų, nedeklaravusių apie išvykimą iš Lietuvos. Jie bus išbraukti iš skolininkų sąrašų, jei įrodys, kad legaliai dirbo kitose ES šalyse.

Maksimali skola kiekvienam žmogui siekia 864 litus – po 72 litus kiekvieną mėnesį.

Ministras – nesukalbamas

Kitą savaitę sudaryta darbo grupė turės pasiūlyti, kaip patobulinti įstatymus, kad ateityje dėl PSD nekiltų nesusipratimų.

„Turi būti aiškūs terminai: iki kada reikėtų registruotis darbo biržoje, deklaruoti išvykimą iš Lietuvos, kad niekas negalėtų sakyti, jog kas nors ko nors nežinojo“, – „Lietuvos rytui“ sakė R.Šukys.

Ministras aiškina vakar negalėjęs pritarti pasiūlytoms išimtims emigrantams: to negalima padaryti vienašališkai, o reikia keisti įstatymus.

R.Šukys primena, kad prievolė visiems mokėti PSD įteisinta jau seniai, tačiau tik pernai atskyrus PSD nuo gyventojų pajamų mokesčio paaiškėjo, kas nesilaiko įstatymų.

„Kai žmogus nuteisiamas dėl nusikaltimo, jis neatleidžiamas nuo atsakomybės, jei nėra skaitęs Baudžiamojo kodekso. Pilietis turi vykdyti įstatyme įtvirtintas pareigas“, – įsitikinęs ministras.

Plūdo į darbo biržas

Vis dėlto R.Šukys mano, kad tiems žmonėms, kurie pernai patys mokėjo už gydymą, PSD įmokos galėtų būti įskaitytos.

Ministras stebisi, kodėl susirūpinta tik tais, kurie staiga tapo valstybei skolingi. Tuo tarpu apie žmones, kurie visą laiką sąžiningai mokėjo, nekalbama.

Valstybinių ligonių kasų (VLK) duomenimis, pernai valstybė sveikatos draudimu buvo apdraudusi apie 1,9 mln. žmonių – pensininkų, vaikų, studentų, oficialių bedarbių.

Norėdami išvengti 2010 metų mokesčių, šią savaitę neregistruoti bedarbiai užplūdo darbo biržas.

Naujų bedarbių įregistruota beveik 6,9 tūkst. – 41 proc. daugiau nei ankstesnę savaitę.

Praėjusiais metais savarankiškai PSD įmokas sumokėjo kiek mažiau nei 9 tūkst. niekur nedirbančių žmonių.

Kalti iešmininkai?

Vakar konservatorių frakcijos seniūnas Seime Jurgis Razma dėl susidariusios padėties kaltino VLK ir VMI darbuotojus. Esą jie per mažai informavo visuomenę apie naujas prievoles.

Konservatoriai mano, kad emigrantai galėtų išvengti mokesčio, jei jiems būtų leista deklaruoti išvykimą iš Lietuvos atgaline data.

Šią savaitę Vyriausybė dėl PSD pripažino tik vieną klaidą – Finansų ministerija atšaukė reikalavimą susimokėti žmonėms, kurie praėjusiais metais buvo išėję nemokamų atostogų.

Sukruto ir sukčiai

* Galimybe užsidirbti iš įmokų už PSD nutarė pasinaudoti ir telefoniniai sukčiai. Jie žmonėms siuntinėja klaidinančias SMS žinutes ir elektroninius laiškus.

* SMS žinutėse VMI vardu žmonės raginami sumokėti PSD įmokas. Nurodomas ir telefonas, kuriuo skambinant, spėjama, taikomas itin didelis tarifas.

* Be to, VMI vardu siunčiami elektroniniai laiškai su programa, kuri neva atnaujina pajamų deklaracijas. Manoma, kad šiuose laiškuose gali būti kompiuteriniai virusai.

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai  www.stats.lt - Tinklapiu reitingai, statistika, skaitliukas
Reklama

Written by BESMEGENIAI

gruodžio 26, 2010 at 6:42 am

Įrašyta kategorijoj PSD

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: