Besmegeniai Blog

Nebūk besmegenis!!

10 pasaulį labiausiai sukrėtusių naftos išsiliejimų

leave a comment »

Juodasis auksas – nafta, ne tik visų trokštamas pajamų šaltinis, tačiau žiauri rykštė naikinanti gamtą. Kai Meksikos įlankoje jūrinėje naftos gavybos platformoje “Deepwater Horizon“ nugriaudėjo sprogimas, o po dviejų dienų platformai nuskendus, į vandenį ėmė plūsti nafta, išsiliejęs juodasis auksas privertė sunerimti daugelį žmonių, mat ekologinė katastrofa palietė ne tik gamtosaugininkus, tačiau ir paprastus žmones.

Pavyzdžiui, žvejus, kurie neslepia, kad išsiliejusi nafta sunaikino jų pragyvenimo šaltinį. O paplūdimiuose besiilsintys poilsiautojai neretai po maudynių nuo kūno turi nusigremžti naftos produktų likučius. Naftos teršalai pasiekė Luizianos, Misisipės ir Alabamos valstijas, Floridos paplūdimius.

Ši ekologinė katastrofa ne pirmoji JAV. Pavyzdžiui, 1989 metais ant uolų užplaukus tanklaiviui “Exxon Valdez“, į vandenyną išsiliejo beveik 42 mln. litrų naftos, rašo medville.com.

Pateikiame dešimt didžiausių naftos įsiliejimų naftos gavybos istorijoje.

10. “Odyssey“

Amerikiečių tanklaivis “Odyssey“ 1988 metų lapkričio mėnesį sudužo 700 mylių nuo Naujosios Škotijos krantų. Į jūrą išsiliejo apie 132 tūkst. tonų naftos, kuri užsidegė, kai tanklaivis ėmė skęsti.

9. “Haven“

1991 metais balandžio mėnesį per sprogimą Kiprui priklausančiame tanklaivyje “Haven“ žuvo šeši įgulos nariai ir netoli Italijos krantų išsiliejo 145 tūkst. tonų naftos. Apie 70 procentų naftos sudegė per sprogimą kilusį gaisrų metu. Naftos likučių vėliau buvo rasta apie 1640 pėdų gylyje vandenyno dugne.

8. “Amoco Cadiz“

Tanklaivis “Amoco Cadiz“ per audrą 1978 metais užplaukė ant seklumos netoli Bretanės krantų Prancūzijoje. Laivas lūžo perpus ir greitai nuskendo, taip ir nespėjus iš tanklaivio išpumpuoti 1604500 barelių naftos.

7. “Castillo de Bellver“

1983 metų rugpjūčio mėnesį gaisras, sukėlęs milžinišką sprogimą, kilo tanklaivyje “Castillo de Bellver“. Nafta išsiliejo tik 24 mylios nuo Keiptauno. Laimei, išsiliejusi nafta padarė minimalią žalą gamtai, nes tuo metu pūtė palankios krypties vėjas, kuris nupūtė naftą giliau į jūrą, kur nafta vėliau natūraliai išsisklaidė.

Iki šiol ši ekologinė katastrofa laikoma didžiausia Pietų Afrikos istorijoje.

6. “ABT Summer“

Tanklaivis “ABT Summer“ 1991 metais, plaukęs iš Irano į Roterdamą su 260 tūkst. tonų naftos, užsidegė 700 mylių nuo Angolos krantų. Per gaisrą žuvo 5 iš 32 įgulos narių.  

5. “Nowruz“

1983 metų vasario 10 dieną per Persijos įlankos karą tanklaivis “Nowruz“ atsitrenkė į platformą ir į jūrą kasdien išsiliedavo po beveik 1500 barelių naftos. Nafta tekėjo tol, kol platformą kovo mėnesį užpuolė Irako lėktuvnešiai. “Nowruz“ katastrofa nebuvo iš karto likviduota, nes avarija įvyko Irako ir Irano karo zonoje.

4. “Fergana Valley“

Fergano slėnis – viena labiausiai apgyvendintų centrinės Azijos vietovių, kur itin išvystas žemės ūkis. 1992 metais čia išsiliejo 285 tūkst. tonų naftos. Tai didžiausia ekologinė katastrofa įvykusi ne vandenyje, o žemyne.

3. “Atlantic Empress“ ir “Aegean Captain“

1979 metų liepos mėnesį Graikijai priklausantis tanklaivis “Atlantic Empress“, plūkdęs 287 tūkst. tonų naftos, per tropinę audrą Karibų jūroje prie Tobago susidūrė su laivu “Aegean Captain“.

Per šią avariją žuvo 26 įgulų nariai. Ši katastrofa vadinama didžiausia ekologine avarija.

2. “Ixtoc I“

1987 metų birželį Meksikos teritoriniuose vandenyse sprogus naftos gavybos platformai “Ixtoc I“, į jūrą išsiliejo 530 mln. litrų teršalų.

1. “Persijos įlankos karo katastrofa“

Pati didžiausia kada nors nutikusi ekologinė katastrofa užfiksuota Persijos įlankos karo metu. Tada į Persijos įlanką išsiliejo 8 mln. barelių naftos. Nafta ėmė tekėti tuomet, kai 1991 metais atsitraukdami iš Kuveito irakiečiai atsuko naftos gręžinių sklendes. Naftos dėmė pasiekė maksimalų dydį – ji buvo 101 mylių ilgio, 42 mylių pločio bei 5 colių storio.

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai  www.stats.lt - Tinklapiu reitingai, statistika, skaitliukas
Reklama

Written by BESMEGENIAI

gruodžio 25, 2010 at 8:20 am

Įrašyta kategorijoj Laisvalaikis

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: