Besmegeniai Blog

Nebūk besmegenis!!

Iš Kalėdų išvijome Dievą

leave a comment »

Brolis Pijus: iš šiuolaikinių Kalėdų išvijome DievąŠį vakarą daugelis šeimų, porų skubės vieni pas kitus, jaukiai sėsis prie stalo ir, sekdami ilgamete tradicija, lauš vienas nuo kito po kalėdinio paplotėlio gabaliuką, sakys vienas kitam gražius dalykus. Netgi tie, kurie dar dieną prieš pavargę po dovanų ieškojimo maratono tvirtins, kad tokios šventės erzina ir vargina, valgydami Kūčių vakarienę ar ruošdamiesi į vakarines Mišias bent trumpą akimirką turėtų pasijusti pakylėti.

 

Apie Kūčias, Šv. Kalėdas, šių švenčių prasmę ir tai, kaip reikėtų tinkamai joms pasiruošti, Alfa.lt kalbėjosi su vienuoliu dominikonu broliu Pijumi. Jis, pokalbį pradėjęs nuo linkėjimo, sakė, kad per šias šventes linki visiems atsigręžti patiems į save. „Visada per Kalėdas kalbame apie tai, kad reikia atsigręžti į kitus, į esančius šalia, būti geriems, o per šias Kalėdas atsigręžkime patys į save. Nes kai pats neturi, negali duoti ir kitam“, – linkėjo vienuolis.

Nors prieš didžiausias metų šventes vykdoma daugybė gražių akcijų, po jų, dažnai dar net šventėms nepasibaigus, gražūs linkėjimai ir darbai užmirštami. „Todėl šiandien žmonės ir turi pasižiūrėti į save, pamąstyti, kokia yra jo gyvenimo prasmė, gyvenimo kelias ir ar tikrai tos vertybės, apie kurias kalbama, teisingai sudėliotos? Kai pats neturi tikrų vertybių, visi gražūs palinkėjimai, gražūs žodžiai yra tik beletristika, neturinti galimybės realizuotis“, – tvirtino brolis Pijus.

Iš Kalėdų išvijome Dievą

Nors artėjančios Kūčios, Kalėdos vadinamos didžiausiomis metų šventėmis, ne vienas prisipažįsta, kad jau nuo lapkričio pabaigos prasidėjęs šventinis šurmulys erzina ir vargina. Anot brolio Pijaus taip yra dėlto, kad iš Kalėdų Dievas yra išvytas. „Nors tai turėtų būti šventa, dieviška šventė, Dievui ten dažnai nėra visiškai jokios vietos. Suprantama, kad žmogus nuo tokių tuščių švenčių yra pavargęs“, – tvirtino vienuolis.

Dažnai sakoma, kad per Kalėdas apima geri jausmai, kurie sustiprinami karšto vyno taure, degančiomis žvakėmis, papuošta egle, vaikų džiaugsmu gavus dovanų ir panašiais dalykais. „Vis dėlto, – tvirtino brolis Pijus, – Jeigu Kalėdose nėra Dievo, tai tiesiog tuščia tradicija.“

Dominikonų vienuolis teigė, kad dėl tokio požiūrio ir iš Kalėdų išvyto Dievo nieko kaltinti negalima. „Kaip sakė viena Amerikos akademikė, dažnai besilankanti Lietuvoje, mūsų šalis šiandien išgyvena paauglystės laikotarpį. O paauglystėje būdinga maištauti, griauti viską, kas brangu tėvams ir seneliams, priešintis nusistovėjusioms vertybėms, – aiškino brolis Pijus. – Šiandien atviru tekstu kalbama, kad reikia išsivaduoti iš praeities moralinių normų, būti laisviems. Šia prasme Lietuva šiandien yra laisviausia, kokia tik gali būti.“

Anot vienuolio, žmonių išsilaisvinimas iš „sustabarėjusių“ moralės normų – blogas reiškinys. „Atsivertę bet kurį laikraštį ar naujienų portalą galime pamatyti, kad ta laisvė prasiveržia visiškai nesuvokiamais smurto ir agresijos pavidalais“, – sakė jis. Būtent dėl šios priežasties, kaip tvirtino brolis Pijus, jis ir linkėjo atsigręžus į save suvokti, kad metas iš paauglystės žengti į už savo veiksmus atsakančio žmogaus pasaulį.

Bažnyčioje reikia ne tik kalėdinių giesmių klausyti

Ėjimas į bažnyčią – viena iš daugelio kalėdinių tradicijų. Kai kurie, remdamiesi papročiais, bažnyčioje prabūna visą naktį ir ten pasitinka Kalėdų rytą. Vis dėlto egzistuoja didelė dalis visuomenės, kuriems ėjimas į bažnyčią per Kalėdas yra tik dar vienas būdas neatsilikti nuo minios. „Pasakysiu tiesiai šviesiai: jeigu žmogus atlieka kažkokius šventus dalykus, bet tik dėl psichologinio pasitenkinimo, ieškodamas ramybės, užuojautos arba dar blogiau – dėl to, kad visi taip daro, jis tyčiojasi iš šventų dalykų“, – griežtai įvertino vienuolis.

Anot jo, einantiems į bažnyčią „dėl mados“, pirmiausia reikėtų atverti širdį Kalėdų žiniai. „Žmonės turėtų įsileisti mintį, kad galbūt tikrai Dievas yra ir galbūt iš tikrųjų tos Kalėdos yra galimybė prisiliesti prie Dievo“, – patarė brolis Pijus. Jis rekomendavo einantiems į bažnyčią klausytis ne tik gražių kalėdinių giesmių, bet išgirsti, ką norima pasakyti Kalėdų evangelija.

Bažnyčiose – ne tik „etatinės“ močiutės

Vis dėlto tikinčiųjų bažnyčiose pamažu daugėja. „Turėjau galimybę pavažinėti po Lietuvą ir pasižvalgyti po įvairias bažnyčias. Esu tikrai nustebęs, kad žmonių daugiau. Svarbiausia, ne tų „etatinių“ močiučių, kurios nuo Smetonos laikų nešiojasi suformuotas vertybes, bet jaunų ir išsilavinusių žmonių“, – šypsojosi vienuolis.

Tai, pasak jo, geras ženklas, nes žmonės, iki šiol rėmęsi materialiais dalykais, prasidėjus sunkmečiui ateina į bažnyčią ieškoti atsakymų į savo klausimus. „Tas bandymas bažnyčioje ieškoti atsakymų yra pati geriausia Kalėdų dovana ir pačiam žmogui, ir jo šeimai“, – tvirtino brolis Pijus.

Vis dėlto vertybių perkainavimas, pasak vienuolio, vyksta ne dėl krizės šalyje. „Tai dėl tos „paauglystės“. Žmonės, paaugliškai puolę, bėgę pirmyn, iš pradžių rūpinęsi materialiom gėrybėm, kurios turėjo juos padaryti laimingais, staiga atsitokėjo ir suprato, kad nebūtinai reikia bėgti kartu su visais, klausyti minios nuomonės, ir atsigręžė į tikrąsias vertybes“, – aiškino jis.

Dar praėjusiais metais Kalėdas sutikę prie gausiai nukrautų stalų, prabangiai papuoštuose namuose, šiemet daugelis šventes pasitiks gerokai kukliau. Ne vienas jų, prisiminęs praėjusius metus, keiks visą pasaulį ir kaltins kiekvieną dėl tokios savo padėties. Tuo tarpu brolis Pijus tvirtino, kad neverta dėl savų bėdų kaltinti krizės. „Kiekvienas žmogus yra savo gyvenimo kalvis ir, kaldamas savo laimę, krikščionis prašo Dievo ateiti jam į pagalbą. Situacija, į kurią daugelis papuolė, yra tikrai sunki, bet žmonės – ne vieni. Jie visada gali prašyti Dievo pagalbos, – pabrėžė dominikonas. – Verkimas ir savęs gailėjimasis neišspręs problemų.“

Šventes sutikti su šeima

Brolis Pijus, paklaustas, kaip rekomenduotų teisingai pasitikti šias Kalėdas, pabrėžė, kad svarbiausia būti su šeima. „Rekomenduočiau paprasčiausią variantą: pasiimti močiutės maldaknygę ir susirasti „Maldas prie Kūčių stalo“. Ten sudėtos senovinės, Lietuvoje šimtmečiais puoselėtos, tradicijos“, – pasakojo vienuolis.
Dominikonas prisipažino, kad jam pačiam labai graži tradicija, kai šeimos nariai dalijasi kalėdaičiu. „Kai kiekvienas prieina prie kito, atsilaužia vienas nuo kito gabalėlį, dalijasi juo. Jeigu jaučia, kad kažkas buvo ne taip, atsiprašo, su pačiais geriausiai linkėjimais sako tai, ką norėtų pasakyti vienas kitam gero, – sakė jis. – Šitas gestas ir šimtmečiais puoselėta Kūčių vakarienės tradicija yra tikrai vertinga.“ 2009-12-24


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai  www.stats.lt - Tinklapiu reitingai, statistika, skaitliukas

Reklama

Written by BESMEGENIAI

lapkričio 28, 2010 at 6:57 am

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: