Besmegeniai Blog

Nebūk besmegenis!!

Į Lietuvą žengia britų bankas

leave a comment »

Į Lietuvą žengiantis britų bankas – paslapčių voratinklyje

Birutė VYŠNIAUSKAITĖ (“Lietuvos rytas“)
2009-12-05 12:24

Vieno didžiausių Jungtinės Karalystės bankų „Barclays“ žengimą į Lietuvą jau apraizgė įtarimai dėl šios investicijos skaidrumo. Išlindo ir galimų interesų konfliktų ausys.

Dar vasarą buvo skelbta, kad prie „Barclays“ informacinių technologijų paslaugų centro Vilniuje įsteigimo privalės prisidėti ir Lietuva.

Tačiau išgirdę klausimą, ar Vyriausybėje aptarta, kiek kainuos šis centras ir iš kur bus paimta pinigų, daugelis ministrų gūžčiojo pečiais arba stengėsi išsisukti nuo tiesaus atsakymo.

Seimo nariai iki šiol irgi nežino, iš kokios kišenės Vyriausybė parems britų banko padalinio įsikūrimą.

„Kai bandžiau aiškintis, kiek pažadėta „Barclays“ banko padaliniui Vilniuje, man buvo atsakyta, kad tai – komercinė paslaptis“, – tvirtino socialdemokratų lyderis, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas Algirdas Butkevičius.

Seimo Socialdemokratų frakcijos seniūnas praėjusią savaitę išsiuntė laišką premjerui Andriui Kubiliui, kuriame klausiama, kokiomis sąlygomis „Barclays“ ateina į Lietuvą.

Prilygino valstybės paslapčiai

„Lietuvos rytas“ ne kartą bandė klausti ūkio ministro Dainiaus Kreivio, kiek valstybė prisidės prie „Barclays“ padalinio steigimo Vilniuje.

Tačiau ir ministras, ir jo komandos nariai konkretų atsakymą į šį klausimą prilygino valstybės paslapčiai.

Po vieno Vyriausybės posėdžio D.Kreivys pasipūtėliškai mestelėjo: „Mes tiek mažai „Barclays“ duodame pinigų, kad jiems net nepatogu apie tai kalbėti“.

Derybose su „Barclays“ dalyvavęs ūkio viceministras Arnoldas Burkovskis, paklaustas apie dotacijas britų bankui, irgi atsakė ne mažiau išsamiai: „Juk jūs nešaukiate visiems savo kolegoms, kiek uždirbate“.

Priminus, kad „Barclays“ bus skiriami mokesčių mokėtojų pinigai, viceministras kiek atlėgo, bet aiškiau neatsakė: „Jeigu dabar atskleisčiau, kiek mes skyrėme „Barclays“, tos kompanijos, su kuriomis šiuo metu deramės dėl investicijų Lietuvoje, gali paprašyti daug daugiau“.

Žino, bet neatskleidžia

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius patikino, kad tiksliai žino, kiek pažadėta „Barclays“ įkurtuvėms Vilniuje, tačiau to atskleisti negalįs: „Ūkio ministras D.Kreivys perspėjo, kad tai – konfidenciali informacija.

Nors, tiesą sakant, mane tai stebina.

Kodėl tai reikėtų slėpti, klausiau ir premjero A.Kubiliaus, ir Ūkio ministerijos, bet atsakymo nesulaukiau“.

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė teigė nežinanti, iš kokių pinigų Lietuva mokės britų bankui, nes derybas su juo vedė Ūkio ministerija.

Patarėja per derybas nesnaudė

„Barclays“ atėjimą į mūsų šalį nuspalvino dar vienas lietuviškas motyvas.

Derybose su britais dalyvavusi užsienio reikalų ministro Vygaudo Ušacko patarėja Agnė Baranauskaitė netikėtai paliko jo komandą ir perėjo dirbti į „Barclays“ padalinį Vilniuje.

„Mums žinoma, kad po derybų ji turėjo ryšių su banko atstovais. Mano galva, toks A.Baranauskaitės elgesys labiau jos etikos, o ne atsakomybės klausimas, nes deryboms ji jokios įtakos neturėjo“, – aiškino A.Burkovskis.

Įtaria interesų konfliktą

Derybose su „Barclays“ itin aktyvus buvo ir premjero A.Kubiliaus patarėjas Mykolas Majauskas, prieš užimdamas šias pareigas dirbęs šio banko padalinyje Londone.

Todėl Seimo socialdemokratai laiške premjerui paprašė atsakyti, kokią įtaką „Barclays“ informacinių technologijų centro Vilniuje įkūrimui turėjo ankstesnė jo patarėjo darbovietė, ar negalėjo būti supainioti viešieji ir privatūs interesai.

* * *

Prašo atsakyti

Seimo socialdemokratai laiške premjerui pateikia ne vieną klausimą dėl britų banko:

* „Pagal sutartį „Barclays“ įsipareigojo per penkerius metus investuoti ne mažiau kaip 20 mln. litų, tačiau yra paskleista ir kita informacija, kad suma gali siekti 170 mln. litų. Skirtumas labai didelis, todėl visiškai neaišku, koks tikrasis būsimų investicijų dydis?

* Žadama kasmet gauti į biudžetą 2 mln. litų. Ši suma, mūsų skaičiavimais, tėra 250 asmenų (gaunančių vidutinę algą) gyventojų pajamų mokestis. Kokius dar mokesčius ir kokio dydžio tikitės gauti? O gal yra pažadėta mokesčių lengvatų?

* Ar „Barclays“ bankas, kurdamas centrus kitose šalyse, gavo iš jų dotacijų ir kokio dydžio?“

* * *

Susitarimas – paslaptingas

Finansų ministerija į „Lietuvos ryto“ paklausimą apie paramą „Barclays“ padaliniui Vilniuje persiuntė jai adresuotą Ūkio ministerijos atsakymą:

* „Iš valstybės biudžeto jokių lėšų „Barclays“ šiemet nebuvo pervesta.

* Lietuvos Vyriausybė investicijų sutartimi įsipareigojo suteikti „Barclays“ dotaciją naujoms darbo vietoms technologijų centre sukurti.

* „Barclays“ įsipareigojo ne mažiau kaip penkerius metus vykdyti technologijų centro veiklą ir iki 2011 m. pabaigos įdarbinti ne mažiau nei 250 aukštos kvalifikacijos technologijų specialistų.

* Dotacijos „Barclays“ bus išmokamos tik sukūrus darbo vietas. Jeigu „Barclays“ neįvykdys savo įsipareigojimų arba įvykdys tik iš dalies, paramą arba atitinkamą jos dalį privalės grąžinti.

* „Barclays“ visiškai įvykdžius savo įsipareigojimus, vien per vienerius metus sumokami gyventojų pajamų ir socialinio draudimo mokesčiai bus kur kas didesni už visą Vyriausybės suteiktos dotacijos sumą.

* Tikslus valstybės dotacijos dydis Jungtinės Karalystės kompanijai nėra skelbtinas pagal spalį tarp Vyriausybės ir „Barclays Technology Centre Limited“ įsigaliojusios investicijų sutarties sąlygas.“


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai     www.stats.lt - Tinklapiu reitingai, statistika, skaitliukas

Reklama

Written by BESMEGENIAI

lapkričio 24, 2010 at 8:47 am

Įrašyta kategorijoj Uncategorized

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: